Misją firmy Hewlett Packard Enterprise jest uczynić hybrydowe IT prostym. Hybrydyzacja ta dotyczy nie tylko chmury ale i wielu innych obszarów, zarówno tych związanych z infrastrukturą jak i poza nią. Przewagą hybrydyzacji jest to, że pozwala współistnieć wielu rozwiązaniom jednocześnie, nie wskazując na to, które jest lepsze, a które gorsze.

Cyfrowa transformacja przestała być trendem, a stała się koniecznością, aby firmy pozostały konkurencyjne na rynku. Jak należy rozumieć tę transformację? W jaki sposób postrzegają Państwo ten proces?

Damian Janiszewski: Jeśli chodzi o transformację, a w szczególności cyfrową to nasz punkt widzenia jest taki, że na pewno dotyczy to wszystkich obszarów rynku jakie znamy. W HPE podzieliliśmy sobie rynek na obszary, które zakończyły już transformację cyfrową, są w trakcie transformacji i te, które są gotowe na jej przeprowadzenie. Wniosek jest prosty, dotyczy to wszystkich – prędzej czy później.

Piotr Zacharek

Piotr Zacharek, MCS Category Manager, Hewlett Packard Enterprise Polska

Piotr Zacharek: Żyjemy w czasach, w których IT z takiego pomocniczego narzędzia staje się tak naprawdę kreatorem rzeczywistości. IT w ostatnich latach całkowicie zmieniło krajobraz tak biznesowy, jak i społeczny. Aplikacje mobilne, sieci społecznościowe, urządzenia mobilne – to wszystko spowodowało, że cywilizacja, my jako ludzie, zmieniliśmy się. Wraz z naszą zmianą zmieniły się dotychczasowe modele biznesowe, które do tej pory gwarantowały stabilną pozycję na rynku, np. usług hotelowych. Wydawałoby się, że w tej branży nic nie może się zmienić, aż tu nagle pojawia się AirBnB, czyli ktoś bez infrastruktury, bez potężnych środków finansowych za pomocą jednej aplikacji zaczyna mocno podgryzać podstawy dotychczasowych gigantów, a to wszystko dzięki technologii. Cyfrowa transformacja jest kluczem do tego, żeby klasyczne modele biznesowe zaczęły korzystać z faktu, że mamy to paliwo w postaci aplikacji i danych. Wierzymy, że kluczem do tej cyfrowej transformacji jest odpowiednio dobrane hybrydowe IT.

Co napędza zmiany transformacyjne?

Damian Janiszewski

Damian Janiszewski, Architekt Rozwiązań HPE Pointnext, Technology Services, Hewlett Packard Enterprise Polska

D.J.: Napędza je zmiana sposobu korzystania z IT – wielość, wszechobecność aplikacji, a tak naprawdę to wszechobecność danych. Nagle zaczęliśmy zbierać innego rodzaju dane niż kiedyś i okazało się, że dysponując tymi danymi możemy wyciągnąć z tego bardzo interesujące rzeczy, nie tylko wnioski, nie tylko zarobić na tym, ale zrobić z tego coś. Strategicznie w naszej firmie widzimy dwa ogromne obszary które nazywamy hybrydowe IT i Inteligentna Sieć Brzegowa. Trzeci strategiczny obszar to nasza wiedza ekspercka jak wykorzystać i jak zrobić hybrydowe IT. Głęboko wierzymy, że hybrydowe IT to jest coś, co czeka naszych klientów i wierzymy również w to, że potrafimy je zrobić prosto. Make Hybrid IT Simple – to jest nasze motto.

Czym tak naprawdę jest hybrydowe IT? Dlaczego ten trend nabiera znaczenia?

P.Z.: Jest wiele obszarów hybrydyzacji. hybrydowe IT to nie jest pojęcie, które urodziło się teraz, ta hybrydyzacja w firmach istniała od zawsze. Jeśli chodzi o obszary poza infrastrukturą to możemy wyróżnić hybrydyzację ze względu na: Pozyskiwanie IT, Lokalizację, Modele Konsumowania IT, sposób tworzenia i rozwoju aplikacji czy metody implementacji chmur obliczeniowych i wiele, wiele innych.

D.J.: To są różne poziomy spoglądania na hybrydyzację w dzisiejszym IT, a hybrydyzacja czyli cała ta idea, o której mówimy nie wskazuje lepszych i gorszych rozwiązań. Idea jest taka, że one wszystkie są i mogą ze sobą współistnieć. Naszą misją jest to, aby współistniały one w łatwy sposób. Żeby korzystaniez serwera fizycznego i jednocześnie z platformy PaaSowej było proste.

P.Z.: Aplikacje to nowy obszar hybrydyzacji. Jesteśmy przyzwyczajeni do aplikacji klasycznych, tradycyjnych, monolitycznych, które charakteryzują się małą częstotliwością zmian. Z drugiej strony mamy aplikacje charakterystyczne dla gigantów chmury, takich jak np. amazon.com gdzie aplikacja zmienia się co 11 sekund. To jest wprowadzenie nowej architektury, nowego podejścia do tworzenia i rozwoju aplikacji.

D.J.: Podstawowa różnica jest w architekturze. Ponownie mamy dwa rodzaje aplikacji i to nie jest tak, że jedne są stare i złe, a drugie nowe i fajne. One są inne i wyobrażamy sobie, że nasi klienci będą używać ich hybrydowo, czyli będzie aplikacja z komponentami monolitycznymi i chmurowymi jednocześnie.

P.Z.: Wyróżniamy kilka rodzajów Chmury Obliczeniowej. Chmura publiczna, prywatna, współdzielona i zarządzana. Chmura hybrydowa jest ich jakimkolwiek połączeniem. Jest ona często utożsamiana z hybrydowym IT, ale jak udowadniamy, obszarów hybrydyzacji jest zdecydowanie więcej. Podążając dalej jej tropem możemy wyróżnić sposób dostarczania infrastruktury czyli „do yourself it”, architektura referencyjna, czy appliance. Dostęp do danych blokowy, plikowy, obiektowy, czy nawet obsługę operacyjną rozumianą jako aspekt organizacyjny. Możemy wymienić cztery sposoby eksploatacji infrastruktury. Infrastruktura tradycyjna w postaci silosów, infrastruktura konwergentna, hiperkonwergentna i komponowana. Infrastruktura komponowana to jest rzecz jaką wprowadziliśmy na rynek półtora roku temu. Kolejne elementy tej infrastruktury są współdzielone, ale najważniejsze jest to, że można ją komponować, projektować i powoływać z poziomu kodu aplikacji. Deweloper jest w stanie napisać w ramach pisania kodu aplikacji również instrukcję do tego, żeby powołać infrastrukturę, na jakiej ta aplikacja ma działać. I to, co podkreślamy i będziemy podkreślać to są rzeczy, które współistnieją obok siebie, nie mówimy, że jedna jest lepsza od drugiej. Kluczem do tego, aby to hybrydowe IT działało jest odpowiednie połączenie tych wszystkich wymienionych obszarów hybrydyzacji.

W jaki sposób można wykorzystywać rozwiązania chmurowe? Jakie korzyści mogą one przynosić przedsiębiorcom i ich klientom?

D.J.: Korzyści jest naprawdę bardzo dużo. Są to na przykład prędkość i elastyczność wytwarzania oprogramowania, rozwiązań, dostarczania usług naszym klientom albo wewnętrznie. Zmiana sposobu korzystania z centrów danych – nie utrzymujemy ich i nie obsługujemy tylko korzystamy usługowo z chmury publicznej, czy prywatnej. Zmieniamy strukturę wydatków i bardziej jest to model opłat za faktyczne użycie, a nie utrzymywanie czegoś, z czego nie korzystamy. Kolejny benefit to możliwość globalnego zasięgu rozwiązań. Gdy użyjemy rozwiązania chmurowego okazuje się, że bardzo łatwo jest nam rozwinąć biznes w skali globalnej, bo ta globalność jest w rozwiązaniu chmurowym zaszyta. Kolejną korzyścią jest ekonomia skali chmury, to znaczy jeżeli coś jest współdzielone i korzysta z tego bardzo wielu klientów to taniej jest wziąć z tego kawałeczek, niż budować to specjalnie dla siebie. Są też technologiczne korzyści z zastosowania rozwiązań chmurowych, takie jak lepsze wykorzystanie zasobów. Jak kupujemy serwer czteroprocesorowy to po to, żeby te cztery procesory pracowały na 100%, a nie na 50%. Chmura umożliwia nam tę optymalizację, bo mamy łatwość zmiany, przeniesienia się z jednego serwera na drugi. Skrócenie czasu realizacji usług, wydajność procesów tworzenia, testowanie oprogramowania w chmurze dzieje się dużo szybciej.

W jakich przypadkach sprawdza się chmura hybrydowa i dla kogo będzie to najlepsze rozwiązanie?

D.J.: Wierzymy, że jest to najlepsze rozwiązanie praktycznie dla wszystkich. Chmura hybrydowa jest dowolnym połączeniem chmury prywatnej, publicznej lub community. W związku z tym zazwyczaj myśląc o chmurze hybrydowej mówimy o chmurze prywatnej i chmurze publicznej. Wydaje się, że w zasadzie każdy klient może skorzystać z takiego rozwiązania, gdzie w chmurze prywatnej przechowuje swoje prywatne dane, prywatne algorytmy, coś czego nie chce wyprowadzać na zewnątrz i chce w specjalny sposób chronić, podczas gdy np. zewnętrzny interfejs użytkownika może być w chmurze publicznej. Powstaje wtedy jedna aplikacja, która część komponentów ma w chmurze prywatnej, a część w publicznej, w związku z czym powstaje chmura hybrydowa. Naszym zdaniem dotyczy to wszystkich i u każdego klienta znajdziemy przestrzeń gdzie można to robić w ten sposób. Co więcej, takie rozwiązanie usprawnia pracę aplikacji, umożliwia skalowalność i daje wolność kosztową niezależnie od tego, jak duże jest zapotrzebowanie na aplikację. Naszym zadaniem jest spowodowanie aby to było proste w obsłudze, bo wtedy okaże się, że każdy może z tego skorzystać i benefity, które daje ta chmura zastosować w swoim konkretnym rozwiązaniu.

Jakie rozwiązania w tym zakresie oferuje HPE?

P.Z.: Kluczem do stworzenia hybrydowego IT jest odpowiednie połączenie (Right Mix) wielu składników. HPE ma w swojej ofercie mnóstwo technologii. Dobranie, odpowiednie połączenie różnych rozwiązań nie jest rzeczą prostą. Mamy taką analogię, że to jest trochę tak, jak z dietą. Odpowiednio dobrana dieta dla jednej osoby nie koniecznie sprawdzi się u wszystkich, dlatego najlepiej udać się do dietetyka, który zaprojektuje ją specjalnie dla nas. hybrydowe IT to jest właśnie odpowiednie połączenie, dobranie tej dobrej diety dla klienta w chwili obecnej, a jednoczenie ustawienie tego tak, że w każdej chwili możemy to modyfikować. W przypadku naszej firmy takim „dietetykiem” jest HPE Pointnext. Jest to kompleksowe wsparcie technologiczne firm i organizacji oparte na naszej wiedzy i doświadczeniu. Sama nazwa jest według mnie bardzo trafiona przynajmniej z dwóch względów. Po pierwsze dbamy o to, żeby klient nie martwił się o to, co się dzieje w chwili obecnej z punktu widzenia wsparcia, obsługi serwisowej itd., pozwalamy mu, aby skupił się na tym, co chce robić w przyszłości, czyli ten „Point Next”, ale z drugiej strony jesteśmy też po to, aby pomagać mu ten „Point Next” określać i do niego docierać. Poza tym „dietetykiem” dostarczamy również technologie, które upraszczają ten dobór odpowiednich rozwiązań, ponieważ potrafią adresować wiele obszarów hybrydyzacji. Jedną z nich jest HPE Synergy. Jest to technologia, która jest infrastrukturą komponowaną i może działać jako infrastruktura silosowa, konwergentna czy hiperkonwergentna, aplikacje klasyczne i aplikacje cloud nativ, w trybie cloudu prywatnego lub typowego data center i wiele innych.

D.J.: HPE Synergy to jest taka maszyna, z której dietetyk podając receptę dostaje gotowy posiłek, przygotowany dla danej osoby. Zarówno w warstwie połączeń sieciowych, modułów obliczeniowych, serwerów, czy danych mamy szereg rozwiązań, z których potrafimy zbudować to odpowiednie połączenie pod konkretne rozwiązanie. Dzisiaj budowalibyśmy je hybrydowo.

Podobne posty