Rozwój technologiczny na każdym kroku domaga się przekształceń w przedsiębiorstwach oraz wszelkich organizacjach. Na jego wołanie odpowiedziano powołaniem do życia nowego stanowiska – Chief Digital Officera.

Alan Iwanowski-Pineiro – Digital Channel Lead, WWF Polska

Cyfrowa transformacja stała się faktem, rozwój nowych technologii wymagał utworzenia stanowiska Chief Digital Officera, który zajmuje się przekształceniem praktyk tradycyjnych na cyfrowe. W jaki sposób się to odbywa?

To nieustający proces, który swój początek miał już dawno temu. Fundacja WWF Polska od wielu lat posiada silną prezencję online – od stron i serwisów, po aplikacje, mailingi i social media. Przełożenie działań tradycyjnych na działania online’owe, wiąże się z wypracowaniem odpowiednich procesów i modelów współpracy, pomiędzy działami, zespołami i ich liderami. Istotne jest nie tylko przygotowanie odpowiedniej strategii komunikacyjnej czy fundraisingowej, ale również zrozumienie dla niej w całej organizacji. Niejednokrotnie zdarza się, iż osoby nie związane z działaniami digitalowymi, nie rozumieją potrzeb i specyfiki kanału online. Edukowanie organizacji i współpracowników jest podstawą do osiągnięcia sukcesu – aby wszyscy czuli się współodpowiedzialni za realizację działań cyfrowych i przetłumaczenia ich pracy na język Internetu.

W związku z pojawianiem się coraz to nowszych rozwiązań technologicznych, czy strategia cyfrowego rozwoju ulega częstym modyfikacjom?

Każdego roku. Analizujemy trendy i rozwijające się technologie, które mogą pomóc nam w dotarciu do użytkownika i edukowaniu go względem naszej działalności i naszych potrzeb. Staramy się uważnie obserwować rozwiązania szybko zdobywające popularność, aby mieć pewność co do optymalnego ich wykorzystania w przyszłości. Dobrym przykładem w tym wypadku jest VR (Virtual Reality), którego dynamiczny rozwój ostatnimi czasy nieznacznie wyhamował, przy jednoczesnym wzroście popularności i narzędzi do AR (Augmented Reality). Istotnym jest podejmowanie przemyślanych decyzji w oparciu o dokładną analizę rynku i potencjalnych korzyści płynących z dokonanych zmian.

Z którymi działami w organizacji Pan, jako Chief Digital Officer, współpracuje najczęściej?

Ze wszystkimi. Internet dzisiaj jest podstawowym kanałem komunikacji, szczególnie w przypadku organizacji pozarządowych. Kanały wewnętrzne, takie jak social media czy mailing, są jedyną bezpłatną formą dotarcia do darczyńców i sympatyków. Z tego też względu, dostępu do tych mediów wymagają wszystkie działy i zespoły – od administracji po Dział Ochrony Przyrody.

Jakie korzyści dla organizacji ma praca Chief Digital Officera?

Jest odpowiedzialny za wizerunek organizacji w Internecie, za sposoby i formy komunikacji oraz za optymalne wykorzystanie kanału online do potrzeb komunikacyjnych, edukacyjnych, a także w przypadku organizacji pozarządowych – fundraisingowych.

Podobne posty