W dzisiejszym świecie między firmą, a klientem występuje niewidoczny, często mocno niedoceniony pośrednik. Wybiera on najoptymalniejsze rozwiązania dla nabywców i poszukuje tylko sprawdzonych podmiotów. Jest nim Internet. Poprzez dobrą promocję i odpowiednią komunikację może być dla prowadzących firmę pomocny, bardziej niż się tego spodziewają.

Coraz więcej osób przed skorzystaniem z usługi czy kupna nowego produktu postanawia porównać je z innymi obecnymi na rynku. To absolutnie normalne i nie ma w tym nic nowatorskiego. Przecież wiele lat temu, przed wybuchem rewolucji technologicznej ludzie przekazywali między sobą bezpośrednio informacje o jakości oferowanych przez przedsiębiorstwa dóbr lub usług. Nowością jest natomiast sposób sprawdzenia firmy. Do wyboru mamy wyszukiwarki, social media – z dostępnymi opiniami klientów po skorzystaniu z oferty, aplikacje z ocenami lokali, fora tematyczne i wiele innych. Jeśli konsument nie może znaleźć informacji o danym przedsiębiorstwie lub oceny są nieprzychylne, często rezygnuje ze skorzystania z oferty. Transakcja nie dochodzi do skutku, mimo że klient nawet nie przekracza progu przedsiębiorstwa. Jest to spowodowane negatywną oceną ogółu internautów lub brakiem dostatecznej ilości informacji. Dla najmłodszych konsumentów brak działalności firmy w środowisku internetowym lub przestarzałe dane na jej temat, są równoznaczne z nieistnieniem w świecie realnym.

Wiele małych firm nie dostrzega zalet funkcjonowania w sieci globalnej. Nie widzą powodu posiadania social mediów, kreowania własnego wizerunku poprzez najbardziej popularne portale. Część firm robi to nieudolnie, nie przywiązując do swoich działań odpowiedniej wagi. Przedsiębiorstwa powinny zrozumieć, że nastąpił przeskok cywilizacyjny i czekają nas z pewnością kolejne, a podstawą do ich rozprzestrzeniania jest Internet i długo to on będzie dyktował trendy konsumpcyjne.

W jaki sposób firmy nawet z pozoru niezbyt popularnych branż powinny otworzyć się na klienta? Pierwszym absolutnie podstawowym etapem jest dostęp do bezpiecznego, sprawdzonego, i co jest najważniejsze – szybkiego Internetu. Odpowiedni wybór nie tylko ułatwi funkcjonowanie firmy na zewnątrz, ale też pozwoli na bycie efektywniejszym w pracy na co dzień. Poprzez szybkie odbieranie i przesyłanie informacji możemy spodziewać się skrócenia czasu trwania niektórych procesów. Dostawcy Internetu posiadają bogatą ofertę. W dobie co raz pilniej strzeżonej prywatności i bezpieczeństwa danych, warto zwrócić uwagę ofertę zawierającą w cenie usługi odpowiedni pakiet zabezpieczający, tak aby nasze dane (oraz dane naszych klientów) były chronione i nie trafiły w niepowołane ręce. Jak każda usługa, dostęp do Internetu miewa awarie, które u najlepszych dostawców co prawda zdarzają się bardzo rzadko. Prowadząc działalność, nie możemy pozwolić sobie na straty czasowe i co za tym idzie wydajnościowe, więc wartościową opcją w umowie z dostawcą będzie gwarancja SLA – pisemna gwarancja jakości usług i usunięcia awarii w określonym czasie. Klienci biznesowi potrzebują też indywidualnej ścieżki kontaktu z dostawcą – priorytetowej obsługi na infolinii. Wybierając dostawcę internetu, warto zapytać, czy dysponuje on dedykowanym zespołem obsługującym tylko klientów biznesowych. W ten sposób klient nie będzie zmuszony do oczekiwania w kolejce na zajęcie się jego problemem, oszczędzając swój czas.

Wkraczając z komunikacją naszej firmy w środowisko internetowe, warto na początek zająć się prostymi, najbardziej popularnymi kwestiami. Jeśli prowadzimy działalność, w której bezpośrednio odwiedzają nas klienci – usługi, sprzedaż produktu w danym punkcie, należy rozpocząć wprowadzanie firmy do sieci poprzez dodanie jej do wirtualnych map. Proces ten jest prosty. Należy zarejestrować się w witrynie, podać podstawowe dane, a potem czekać na klucz weryfikacyjny, którzy przyjdzie drogą pocztową. W ten sposób zostanie zweryfikowany adres podany na mapie. Posiadanie swojego miejsca w wirtualnych mapach to wyjście naprzeciw klienta, który często błądzi szukając w pobliżu sklepu, producenta lub dostawcy usług. Dodatkową zaletą wprowadzenia przedsiębiorstwa do map, jest fakt, że klienci mogą oceniać i wystawiać komentarze. Miejsca z wysoką oceną i przychylnymi opiniami z pewnością będą miały większy popyt niż te, które są nisko notowane.

Wirtualne mapy to miejsce, które jest odwiedzane przez klientów w chwili gdy poszukują konkretnej usługi, szukają danego miejsca. Jednak nie możemy poprzez to narzędzie prowadzić odrębnej komunikacji, pozycjonować się, kreować pewny wizerunek firmy. Miejscem, które to w bardzo łatwy sposób umożliwia są social media. Facebook wydaję się najpopularniejszym i najłatwiejszym narzędziem, które posiada wszechstronne zalety. W prosty sposób można założyć tam fanpage gromadzący klientów, fanów, sympatyków marki. Firma może poprzez ten portal komunikować się z odbiorcami. Pisać o nowościach w portfolio, informować nad czym pracuje przedsiębiorstwo i prowadzić komunikacje związaną z promocją sprzedażową. Istnieje szereg bezpłatnych metod na budowanie wartości marki w Internecie. Poprzez Facebook można również w płatny sposób, wtedy bardziej skuteczny dotrzeć do klientów – promować konkretne informacje, wybrać grupę docelową.

Kolejną wizytówką firmy jest własna domena. Mail z nazwą przedsiębiorstwa prezentuje się lepiej, jest dobrze odbierany przez klientów z segmentu B2C i B2B, a dodatkowo jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Aby założyć takiego maila kluczem jest wykupienie nazwy domeny w firmie oferującej takie usługi. To tylko kilka kroków, które w sposób znaczący przybliżają nas w stronę klienta. Poprzez ich wykonanie będziemy nie tylko bliżej odbiorcy, ale również zyskamy platformę do komunikacji. Słuchanie klientów, odbieranie ich uwag i śledzenie reakcji na nasze poczynania pozwolą nam lepiej dopasować swoją ofertę, która może stać się naszą przewagą konkurencyjną na rynku.

Podobne posty